Jak wytłumaczyć dziecku rozwód?

Przyczyny rozstania dwojga ludzi mogą być różne. Nałogi, zdrada, oszustwa lub problemy finansowe są najczęstszym powodem rozwodów. Dzieci, których rodzice podejmują taką decyzję nie unikną przykrych emocji. Można jednak zrobić całkiem sporo, aby zminimalizować ryzyko traumy. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie, żeby zrozumiało podstawowe kwestie i nie cierpiało? Główną zasadą jest okiełznanie własnych emocji i nie wciąganie dzieci w rozgrywki dorosłych.

Jeśli nie wiemy, jak wytłumaczyć dziecku rozwód, powinniśmy przestać obwiniać partnera w obecności latorośli. Maluch, który słyszy od taty, że mama jest zła, a przy tym dostaje odwrotny komunikat od matki; tata jest niedobry, odczuwa wewnętrzny chaos. Wobec takiego podejścia obraz rodziców zostaje zniekształcony, a maluch czuje się oszukany i zagubiony. Może dojść do wniosku, że nigdy nie wolno nikomu wierzyć.

Efektem nieprzemyślanych działań rodziców będzie podejrzliwość i wrogość w stosunku nie tylko do opiekunów, ale i środowiska poza domem. Gdy boimy się podejmować tematu rozstania i udajemy, że wszystko jest w porządku, zamiast myśleć o tym jak wytłumaczyć dziecku rozwód, przestajemy być godni zaufania. Dzieci wyczuwają fałsz i widzą, że rodzice nie zachowują się tak jak zawsze. W tym wypadku bardzo często dochodzi do niekontrolowanych wybuchów złości lub ogromnego lęku, który może zaowocować nerwicą. Pomocni w rozwiązaniu zagadnienia, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie mogą być terapeuci lub psychologowie.

Jeżeli nie chcemy zabierać malucha do gabinetu psychologa, możemy udać się na konsultację sami. Specjalista podpowie nam jak wytłumaczyć dziecku rozwód. Rozmowa z pociechą na bolesny temat musi być przeprowadzona przez oboje rodziców. Zapewnienie o stałości uczuć przez mamę i tatę dodadzą otuchy. Kilkuletniemu dziecku powinniśmy też wyjaśnić jak będą wyglądały kontakty z rodzicami. Taka wiedza jest potrzebna dzieciom, aby poczuły się bezpiecznie. Problem tego, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie jest złożony. Wiele zależy od charakteru malucha, jego przywiązania do rodziców oraz sposobie wychowywania.

Rodzina - rozwód

Paradoksalnie łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, jak wytłumaczyć dziecku rozwód, gdy jedno z rodziców używa przemocy lub jest w nałogu. Wówczas nawet małe dziecko jest w stanie zrozumieć przyczyny takiego kroku. Niezgodność oczekiwań czy zdrady małżeńskie to bardzo delikatny i skomplikowany temat. W takiej sytuacji nie powinniśmy wchodzić w szczegóły i dokładnie przemyśleć całą rozmowę z dzieckiem. Rozwód odciśnie piętno na dziecku, czy tego chcemy, czy nie. Jeśli zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, powinniśmy dołożyć jednak wszelkich starań, aby dzieci nie straciły do nas zaufania.

Pomoc terapeutyczna i psychologiczna może być niezbędna, szczególnie gdy nie mamy pomysłu na to, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie. Dzięki rozsądnemu podejściu możemy oszczędzić dzieciom traumy lub problemów emocjonalnych, których nie będą w stanie samodzielnie udźwignąć.

Komentowanie wyłączone.

Navigate