Ile zarabiają Polacy? Raport

Niedawno CBOS podał trzy wartości a mianowicie ile jedna osoba w rodzinie potrzebuje na podstawowe życie, na życie na średnim poziomie i na poziomie zadowalającym. Okazało się, że wedle tych badań na podstawowe życie potrzeba 1500 zł netto, na życie średnie 2400 zł netto a na życie na poziomie zadowalającym 3600 zł netto.

Te wartości podane zostały, jako średnie dla jednej osoby, gdy na przykład rodzina liczy 4. Niemniej jednak wywołały lawinę negatywnych komentarzy w Internecie. Użytkownicy masowo zadawali pytanie czy te liczby są w Euro, bo 1500 zł na pewno nie wystarczy jednej osobie w dużym mieście. Faktycznie gdyby rozpatrywać to pod kątem singla mieszkającego w Warszawie to za 1500 zł nie jest o w stanie wynająć nawet kawalerki. Może udałoby się wynająć pokój w wieloosobowym mieszkaniu, ale na żywność i komunikację już nie zostanie.

Wynagrodzenia polaków

Te liczby wyglądają już nieco inaczej, gdy weźmiemy rodzinę trzyosobową na poziomie średnim to będą oni mieli wtedy do dyspozycji 7200 zł. Za takie pieniądze da się przeżyć i w dużym i w małym mieście nawet, gdy mieszkanie trzeba wynajmować. Jak widać jest to temat wielowymiarowy, bo każdy człowiek ma inne potrzeby. Niemniej jednak wysnuwa się wniosek, że polskie pensje ciągle są niedostosowane do warunków rynkowych. W każdym cywilizowanym kraju za płacę minimalną można coś wynająć, zostanie na żywność, ubrania, leki, komunikację miejską.

Gdybyśmy te same dobra chcieli uzyskać w Warszawie oznaczałoby to, że płaca minimalna powinna wynosić, co najmniej 2500 zł. Stwierdzić, więc możemy jedynie, że Polacy ciągle zarabiają za mało by żyć na godnym poziomie. Jednocześnie jest spora grupa społeczeństwa, która radzi sobie coraz lepiej. Młodzi ludzie wyjeżdżają na kilka lat na emigrację za granicę, za te pieniądze kupują mieszkanie albo inwestują w biznes w Polsce i już później mają górki.

Komentowanie wyłączone.

Navigate